event burgee venue burgee

2018 Sail Canada Youth Championships
Le Championnat Jeunesse 2018 de Voile Canada

ROYAL CANADIAN YACHT CLUB (RCYC)

Results are final as of 20:02 on August 31, 2018

29er Class
Classe

Sailed: 12, Discards: 1, To count: 11, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank
Rang
Sail #
Voile #
Team
Équipe
Club R1
C1
R2
C2
R3
C3
R4
C4
R5
C5
R6
C6
R7
C7
R8
C8
R9
C9
R10
C10
R11
C11
R12
C12
Si 14.6
IC 14.6
Total Nett
1st 2693 Thomas Staples
William Staples
RSTLYC
3.0 2.0 1.0 1.0 4.0 1.0 1.0 1.0 3.0 (6.0) 3.0 3.0   29.0 23.0
2nd 2604 Morgan Kittson
Adrianna Baird
RStLYC
2.0 (16.0 UFD) 2.0 5.0 3.0 4.0 6.0 2.0 7.0 4.0 4.0 2.0   57.0 41.0
3rd 2669 Georgia Phillips
Henrik Parker
RVYC/RCYC
6.0 (16.0 UFD) 5.0 4.0 1.0 2.0 16.0 UFD 9.0 1.0 1.0 7.0 1.0 2.0 71.0 55.0
4th 2004 Nelson Fretenburg
William Mendham
WVYC/RVYC
1.0 (16.0 UFD) 3.0 3.0 2.0 16.0 UFD 2.0 4.0 5.0 2.0 1.0 16.0 UFD   71.0 55.0
5th 2594 Audrey Staples
Walker Moffat
RSTLYC
5.0 3.0 6.0 6.0 8.0 (11.0) 5.0 6.0 2.0 3.0 6.0 6.0   67.0 56.0
6th 2598 Fraser Buck
Ethen Kinsman
RVYC
4.0 1.0 7.0 2.0 10.0 8.0 (16.0 UFD) 11.0 4.0 8.0 5.0 4.0   80.0 64.0
7th 2592 Galen Richardson
Will Bonin
Royal Canadian Yacht Club
10.0 (16.0 UFD) 4.0 7.0 7.0 16.0 UFD 16.0 UFD 8.0 6.0 5.0 2.0 5.0   102.0 86.0
8th 8 Kate Sargent
Siobhan Golonka
RVYC
7.0 4.0 11.0 (14.0) 5.0 5.0 8.0 5.0 9.0 12.0 9.0 7.0 5.0 101.0 87.0
9th 177 Patrick Desrochers
Aidan Ryall
RCYC
8.0 (16.0 UFD) 9.0 8.0 13.0 7.0 4.0 3.0 12.0 7.0 8.0 9.0 2.0 106.0 90.0
10th 2603 Ashley Ferreira
Claire Stewart
RCYC
11.0 (16.0 UFD) 8.0 9.0 6.0 3.0 3.0 13.0 8.0 9.0 11.0 11.0   108.0 92.0
11th 625 Emily Roy
Sophie Carter
RNSYS
12.0 5.0 (16.0 UFD) 12.0 9.0 6.0 7.0 15.0 11.0 11.0 12.0 8.0 2.0 126.0 110.0
12th 250 Griffin Cudmore-keating
Nathan Corcoran
BYC
12.0 RDG 6.0 12.0 10.0 (15.0) 10.0 9.0 10.0 14.0 13.0 14.0 12.0   137.0 122.0
13th 820 Alec Watters
Nick Langhorne
Saskatoon Sailing Club
13.0 8.0 13.0 11.0 11.0 12.0 10.0 12.0 13.0 (14.0) 13.0 13.0   143.0 129.0
14th 2692 Anna Morineau
Zo̩ Roosen
Royal St. Lawrence Yacht Club
14.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 15.0 12.0 9.0 16.0 UFD 14.0 10.0 10.0 10.0 10.0   152.0 136.0
15th 827 Willa Cuthbertson
Clea Yates
RCYC
9.0 7.0 10.0 13.0 14.0 (16.0 UFD) 16.0 UFD 7.0 16.0 DNC 15.0 16.0 DNC 16.0 DNC   155.0 139.0

420 Class
Classe

Sailed: 10, Discards: 1, To count: 9, Entries: 24, Scoring system: Appendix A
Rank
Rang
Sail #
Voile #
Team
Équipe
Club R1
C1
R2
C2
R3
C3
R4
C4
R5
C5
R6
C6
R7
C7
R8
C8
R9
C9
R10
C10
Si 14.6
IC 14.6
Total Nett
1st 7519 Scott Leduc
Jack Porter
BCC
3.0 18.0 1.0 1.0 1.0 2.0 1.0 2.0 1.0 (25.0 UFD) 3.0 58.0 33.0
2nd 5246 Wil Peters
Matthew Tiplady
BHYC
2.0 (11.0) 9.0 4.0 6.0 3.0 11.0 7.0 8.0 1.0   62.0 51.0
3rd 7537 Hyla Mosher
Aird Nesbitt
Hudson Yacht Club
4.0 16.0 11.0 3.0 (25.0 UFD) 11.0 2.0 5.0 2.0 5.0   84.0 59.0
4th 6935 Ben Mosher
Will Birch
HYC
1.0 10.0 (13.0) 6.0 11.0 1.0 5.0 9.0 5.0 12.0   73.0 60.0
5th 7327 Ekin Berktay
Emma Sampson
Port Credit Yacht Club
8.0 8.0 2.0 8.0 13.0 6.0 3.0 6.0 (14.0 SCP) 8.0   76.0 62.0
6th 7001 Jude Bennett
Stefan Rankovic
Bronte Harbour Yacht Club
7.0 (17.0) 4.0 2.0 10.0 7.0 9.0 12.0 7.0 9.0 3.0 87.0 70.0
7th 6811 Thomas West
Josephine Erb
Sail Parry Sound
6.0 3.0 (16.0) 12.0 4.0 8.0 12.0 15.0 10.0 3.0   89.0 73.0
8th 4042 Matthew Burbidge
Chris Mouland
TSCC
10.0 9.0 10.0 10.0 3.0 (15.0) 10.0 8.0 3.0 13.0   91.0 76.0
9th 5641 Grace Augspurger
Anna Lafleur
KYC
15.0 1.0 7.0 (19.0) 18.0 16.0 8.0 4.0 4.0 4.0   96.0 77.0
10th 1052 Ben Mowatt
Malcolm Dunphy
Rothesay Yacht Club
(25.0 UFD) 21.0 5.0 15.0 16.0 SCP 4.0 4.0 3.0 9.0 2.0   104.0 79.0
11th 7000 Linus Rieger
Michael Dandy
BHYC
5.0 12.0 12.0 7.0 15.0 (18.0) 7.0 9.0 SCP 11.0 11.0   107.0 89.0
12th 8402 Sydney Barz
Mason Barz
BHYC
9.0 13.0 8.0 5.0 9.0 5.0 (20.0) 19.0 16.0 10.0   114.0 94.0
13th 5867 Dominic Theriault
Ben Cripton
SKIRT/RNSYS
(25.0 UFD) 20.0 3.0 9.0 2.0 10.0 13.0 11.0 25.0 UFD 6.0   124.0 99.0
14th 7425 Logan Corcoran
Michael Tahir
BHYC
11.0 14.0 14.0 11.0 7.0 9.0 (15.0) 10.0 12.0 15.0   118.0 103.0
15th 4043 Calvin Groen
Quin Tammaro-Dong
TS&CC
14.0 2.0 (17.0) 17.0 17.0 13.0 14.0 17.0 13.0 7.0   131.0 114.0
16th 8171 Sydney Bowman
Jaden Pitt
NYC/OST
12.0 15.0 15.0 13.0 12.0 14.0 (21.0) 13.0 15.0 19.0   149.0 128.0
17th 5642 Sam Harris
Loick Kneppert
Kingston Yacht Club
(25.0 UFD) 5.0 19.0 20.0 20.0 21.0 6.0 16.0 14.0 20.0   166.0 141.0
18th 7081 Sebastian McClay
Quinn Szemeczko
BHYC
13.0 7.0 18.0 16.0 16.0 17.0 18.0 (20.0) 20.0 17.0   162.0 142.0
19th 7481 Phoebe Tufts
Simon Meggeson
RCYC
16.0 6.0 (25.0 UFD) 18.0 5.0 24.0 16.0 22.0 17.0 21.0   170.0 145.0
20th 7205 Alexander Lyakishev
Cate Balasubramanian
RCYC/EYC
(25.0 DNC) 19.0 6.0 14.0 14.0 19.0 25.0 DNC 23.0 19.0 14.0   178.0 153.0
21st 4153 India Quick
Stirling Scott
TS&CC
18.0 (25.0 BFD) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 20.0 17.0 14.0 18.0 16.0   203.0 178.0
22nd 7482 Katherine Hunt
Emilie Bellion
RCYC
17.0 22.0 (25.0 DNS) 21.0 19.0 23.0 19.0 21.0 21.0 18.0   206.0 181.0
23rd 30 Venita Konig-Hession
Marko Sathler-Vojnor
TSCC
19.0 4.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 22.0 25.0 RET 18.0 25.0 RET 25.0 UFD   213.0 188.0
24th 7577 Nixon Francis
Ruby Farr
RCYC
(25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 RET 25.0 DNC 25.0 DNC 12.0 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC   237.0 212.0

I420 Class
Classe

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank
Rang
Sail #
Voile #
Team
Équipe
Club R1
C1
R2
C2
R3
C3
R4
C4
R5
C5
R6
C6
R7
C7
R8
C8
Si 14.6
IC 14.6
Total Nett
1st 56211 Tate Howell
Madeline Gillis
RCYC/RNSYS
1.0 1.0 3.0 3.0 2.0 (4.0) 1.0 1.0   16.0 12.0
2nd 56197 Maya Heidenreich
Elsie Gillis
Royal NSn Yacht Squadren
(4.0) 4.0 2.0 2.0 1.0 1.0 3.0 2.0   19.0 15.0
3rd 56205 John Gogan
David Frost
RNSYS/NYC
3.0 3.0 1.0 1.0 3.0 3.0 (4.0) 4.0   22.0 18.0
4th 56215 Jack Groves
Alex Fraser
RNSYS/HYC
2.0 (5.0) 5.0 4.0 5.0 2.0 2.0 5.0   30.0 25.0
5th 56198 Moritz Heidenreich
Savannah Taylor
RNSYS
(5.0) 2.0 4.0 5.0 4.0 5.0 5.0 3.0   33.0 28.0

Laser 4.7 Class
Classe

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank
Rang
Sail #
Voile #
Team
Équipe
Club R1
C1
R2
C2
R3
C3
R4
C4
R5
C5
R6
C6
R7
C7
R8
C8
Si 14.6
IC 14.6
Total Nett
1st 204468 Spencer Leman
RCYC
1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0   9.0 7.0
2nd 201229 Isabel Foy
Britannia Yacht Club
2.0 3.0 1.0 2.0 2.0 3.0 3.0 (4.0)   20.0 16.0
3rd 199935 Maia Kazmer-Shishis
Britannia Yacht Club
(5.0 DNC) 4.0 5.0 DNS 3.0 4.0 2.0 2.0 2.0   27.0 22.0
4th 1 Annalise Balasubramanian
RCYC
3.0 2.0 3.0 (4.0) 3.0 4.0 4.0 3.0   26.0 22.0

Laser Radial Class
Classe

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Entries: 64, Scoring system: Appendix A
Rank
Rang
Sail #
Voile #
Team
Équipe
Club R1
C1
R2
C2
R3
C3
R4
C4
R5
C5
R6
C6
R7
C7
R8
C8
Si 14.6
IC 14.6
Total Nett
1st 206606 Ryan Anderson
RNSYS
1.0 4.0 (10.0) 1.0 2.0 7.0 2.0 1.0   28.0 18.0
2nd 215013 Dale Whitmore
Royal Hamilton Yacht Club
2.0 3.0 7.0 20.0 4.0 5.0 1.0 (31.0)   73.0 42.0
3rd 2044 Noah Collinson
CSDS/RCYC
3.0 6.0 (65.0 BFD) 25.0 1.0 1.0 4.0 3.0   108.0 43.0
4th 191224 Julian van den Driessche
St Thomas Yacht Club/Lauderdale Yacht Cl
7.0 9.0 3.0 13.0 (19.0) 3.0 11.0 5.0   70.0 51.0
5th 207227 Norman Struthers
RCYC / OST
(14.0) 5.0 12.0 9.0 3.0 2.0 14.0 9.0   68.0 54.0
6th 206038 Harrison Bruce
Port Credit Yacht Club
4.0 1.0 1.0 14.0 15.0 19.0 8.0 (29.0)   91.0 62.0
7th 209350 Ben George
SMSC/RNSYS
10.0 7.0 6.0 (29.0) 22.0 12.0 10.0 12.0   108.0 79.0
8th 206104 Aethan Cubitt
Britannia Yacht Club
5.0 2.0 9.0 12.0 13.0 22.0 18.0 (48.0)   129.0 81.0
9th 214028 Colin Davies
RCYC/OST
20.0 10.0 4.0 3.0 11.0 8.0 26.0 (53.0)   135.0 82.0
10th 208104 Stuart Cowper
Britannia yacht club
13.0 8.0 21.0 (35.0) 6.0 20.0 7.0 11.0   121.0 86.0
11th 209386 Nathan Latka
ABYC
22.0 11.0 2.0 4.0 (24.0) 21.0 15.0 20.0   119.0 95.0
12th 212992 Matthew Stranaghan
WVYC
(32.0) 17.0 19.0 26.0 5.0 4.0 17.0 7.0   127.0 95.0
13th 192085 Hunter Dejean
ABYC/OST
6.0 21.0 5.0 46.0 8.0 (65.0 OCS) 13.0 2.0   166.0 101.0
14th 195586 Kayra Erisoglu-Akyildiz
BYC
12.0 13.0 23.0 11.0 14.0 16.0 12.0 (39.0)   140.0 101.0
15th 205445 Pierre-Olivier Gagnon
PCYC
8.0 23.0 27.0 (65.0 SCP) 7.0 25.0 6.0 8.0   169.0 104.0
16th 209067 Rafael Hebert
Britannia Yacht Club
(30.0) 14.0 8.0 16.0 16.0 15.0 23.0 18.0 7.0 147.0 117.0
17th 209339 Aidan Dennis
PCYC
11.0 25.0 18.0 7.0 47.0 (65.0 OCS) 42.0 6.0   221.0 156.0
18th 193376 Michael Magi
ABYC
40.0 24.0 39.0 (65.0 DNC) 23.0 14.0 5.0 13.0   223.0 158.0
19th 199378 Blair Treadwell
RCYC
15.0 39.0 25.0 8.0 (40.0) 13.0 21.0 40.0   201.0 161.0
20th 209714 Martin Staadecker
ABYC
18.0 18.0 (65.0 BFD) 41.0 29.0 18.0 3.0 37.0   229.0 164.0
21st 191571 Bridget Latka
ABYC
21.0 27.0 16.0 18.0 39.0 (65.0 OCS) 28.0 17.0   231.0 166.0
22nd 193295 Logan Bickerton
RHYC
19.0 31.0 17.0 2.0 36.0 36.0 (44.0) 27.0   212.0 168.0
23rd 8 Alex Cherniavskii
West Vancouver Yacht Club
28.0 (48.0) 48.0 32.0 21.0 11.0 19.0 10.0   217.0 169.0
24th 199376 Oliver van Rossem
ABYC
17.0 15.0 11.0 (65.0 BFD) 20.0 65.0 DNC 16.0 26.0   235.0 170.0
25th 126682 Owen Maloney
Cvdm
24.0 32.0 41.0 10.0 (55.0) 23.0 27.0 21.0   233.0 178.0
26th 209710 Alex MacQuarrie
PCYC/OST
26.0 12.0 14.0 39.0 27.0 26.0 38.0 (44.0)   226.0 182.0
27th 208070 Josh Dean
West Vancouver Yacht Club
38.0 44.0 34.0 (52.0) 17.0 9.0 9.0 32.0   235.0 183.0
28th 204809 Leo Shebib
BYC
27.0 42.0 20.0 (48.0) 9.0 41.0 20.0 25.0   232.0 184.0
29th 203838 Jack Yeung
west vancouver yacht club
(36.0) 22.0 26.0 22.0 35.0 30.0 32.0 19.0   222.0 186.0
30th 210622 Fergus Murdoch
KYC
23.0 28.0 (65.0 BFD) 37.0 12.0 28.0 24.0 46.0   263.0 198.0
31st 199927 Isabella Gillard
West Vancouver Yacht Club
49.0 19.0 49.0 5.0 37.0 32.0 (61.0) 16.0   268.0 207.0
32nd 177338 Lucas Fogh
PCYC
37.0 30.0 (46.0) 40.0 28.0 29.0 46.0 4.0   260.0 214.0
33rd 9 Mait Davis
West Vancouver Yacht Club
(61.0) 46.0 22.0 56.0 34.0 10.0 33.0 15.0   277.0 216.0
34th 208747 Matthew Kwasniewski
Britannia Yacht Club
(48.0) 26.0 37.0 19.0 43.0 27.0 36.0 42.0   278.0 230.0
35th 152994 Jordan Oszlak
OYS
47.0 (51.0) 43.0 47.0 30.0 34.0 22.0 14.0   288.0 237.0
36th 199743 Matthew Lalonde
PCYC
25.0 35.0 33.0 17.0 41.0 (65.0 DNF) 59.0 30.0   305.0 240.0
37th 173564 Nicholas Spears
RCYC
(60.0) 47.0 50.0 30.0 32.0 31.0 25.0 33.0   308.0 248.0
38th 192940 Philippe Delangis
CVDM
29.0 41.0 31.0 45.0 33.0 24.0 40.0 (58.0) 7.0 308.0 250.0
39th 182719 Samuel Wittmann
Britannia Yacht Club
51.0 29.0 29.0 31.0 26.0 38.0 48.0 (56.0)   308.0 252.0
40th 209679 Sophie Hollett
RNSYS
(58.0) 43.0 47.0 36.0 31.0 42.0 34.0 28.0   319.0 261.0
41st 171149 Ethan Ristoff
ABYC
34.0 45.0 45.0 (65.0 BFD) 42.0 33.0 30.0 38.0   332.0 267.0
42nd 204657 Andre Gagnon
Saskatoon Sailing Club
(65.0 UFD) 37.0 40.0 58.0 18.0 17.0 51.0 41.0 7.0 334.0 269.0
43rd 209676 Megan Gilbey
PCYC
52.0 34.0 28.0 15.0 48.0 43.0 (60.0) 55.0   335.0 275.0
44th QC Guillaume LabrecQC
PCYC
45.0 33.0 42.0 42.0 45.0 (53.0) 35.0 35.0   330.0 277.0
45th 214038 Linus Schweizer
Winnipeg Sailing Centre
54.0 (57.0) 51.0 50.0 50.0 6.0 31.0 36.0   335.0 278.0
46th 214036 Ian Craig
Britannia Yacht Club
59.0 (65.0 DSQ) 24.0 65.0 BFD 10.0 65.0 DNC 37.0 24.0   349.0 284.0
47th 184491 Louis-Eric Leblanc
CVDM
33.0 36.0 32.0 54.0 (56.0) 44.0 29.0 49.0 7.0 340.0 284.0
48th 182788 Noah Hastings
FBYC
42.0 (61.0) 35.0 44.0 25.0 40.0 45.0 57.0   349.0 288.0
49th 214043 Braden Johnson
Frenchman's Bay Yacht Club
(65.0 UFD) 20.0 65.0 BFD 6.0 58.0 39.0 52.0 59.0   364.0 299.0
50th 198336 Kofi Dinel
BLBC
39.0 63.0 38.0 23.0 49.0 46.0 41.0 (65.0 DNC)   364.0 299.0
51st 210716 Marc Andrew Robin
RStLYC
9.0 16.0 15.0 (65.0 BFD) 65.0 DNC 65.0 DNC 65.0 DNC 65.0 DNC   365.0 300.0
52nd 170766 Ellen Juhasz
BHYC/OST
41.0 55.0 54.0 43.0 38.0 (65.0 OCS) 47.0 22.0   365.0 300.0
53rd 205443 Giacomo Guadagni
ABYC
50.0 52.0 56.0 27.0 44.0 (65.0 DNC) 53.0 23.0   370.0 305.0
54th 171660 Jiarui (Jerry) Cao
Bronte Harbour Yacht Club
35.0 (60.0) 52.0 38.0 46.0 35.0 49.0 54.0   369.0 309.0
55th 201205 Ian Doell
ABYC
16.0 40.0 13.0 55.0 (65.0 DNC) 65.0 DNC 65.0 DNC 65.0 DNC   384.0 319.0
56th 205444 Matthew Sauer
Falcon Yacht Club
57.0 49.0 53.0 21.0 52.0 45.0 50.0 (60.0)   387.0 327.0
57th 162063 Yanna Garnier
CVDM
31.0 54.0 55.0 34.0 (59.0) 51.0 58.0 45.0   387.0 328.0
58th 203682 Romy Craig-maheu
CVDM
(62.0) 53.0 30.0 53.0 57.0 49.0 55.0 34.0   393.0 331.0
59th 210678 Owen Newbigging
Kingston Yacht Club
46.0 50.0 44.0 (65.0 BFD) 54.0 48.0 39.0 50.0   396.0 331.0
60th 94803 Zeulewan Mordasiewicz
ABYC
55.0 (62.0) 59.0 49.0 51.0 37.0 43.0 43.0   399.0 337.0
61st 187417 Lauren Burns
BSSC
53.0 58.0 36.0 33.0 (62.0) 54.0 56.0 52.0   404.0 342.0
62nd 197111 Sidney Meggeson
RCYC
44.0 59.0 57.0 28.0 (60.0) 52.0 57.0 47.0   404.0 344.0
63rd 194165 Peter Alberti
Royal Canadian Yacht Club
43.0 38.0 (65.0 BFD) 24.0 61.0 50.0 65.0 DNC 65.0 DNC   411.0 346.0
64th 188651 Conal Walls
TS&CC
56.0 56.0 (58.0) 51.0 53.0 47.0 54.0 51.0   426.0 368.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
BFDBlack flag disqualification under rule 30.4 Varies
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish 65
DNSCame to the start area but did not start Varies
DSQDisqualification 65
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 65
RDGRedress - points set by protest hearing 12
RETRetired 25
SCPScoring penalty under rule 44.3 Varies
UFDU flag disqualification under rule 30.3 Varies

https://rcyc.ca/
brennen.guy@rcyc.ca

https://www.sailcanadayouthchamps2018.com/
felicity.rodness@xerox.com

Sailwave Scoring Software 2.25.10
www.sailwave.com