event burgee venue burgee

2016 Sail West and Canadian Laser Championships

Sail Canada and Sail Manitoba (OA), hosted by the Gimli Yacht Club

Results are final as of 11:20 on July 20, 2016

Laser  Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: USPN, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Class Crew U17 Club Province R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st 198354 Laser  Austin Ross   FYC
MB
2.0 (6.0) 3.0 1.0 4.0 4.0 6.0 26.0 20.0
2nd 133737 Laser  Mike Couture   Gimli Yacht Club
MB
8.0 2.0 5.0 4.0 2.0 2.0 (9.0) 32.0 23.0
3rd 196987 Laser  Andre Gagnon x Saskatoon Sailing Club
SK
5.0 7.0 4.0 2.0 3.0 (11.0) 2.0 34.0 23.0
4th 186471 Laser  Mike Madge   BEY
ON
4.0 4.0 2.0 (6.0) 5.0 3.0 5.0 29.0 23.0
5th 193332 Laser  Ilia Rudnitskiy   Saskatoon Sailing Club
SK
1.0 3.0 1.0 (8.0) 6.0 6.0 7.0 32.0 24.0
6th 195768 Laser  Louis-Pierre Gagnon   Saskatoon Sailing Club
SK
6.0 (8.0) 8.0 3.0 1.0 7.0 4.0 37.0 29.0
7th 190164 Laser  Kyle Ross   Falcon Yacht Club
MB
3.0 5.0 6.0 5.0 9.0 (10.0) 1.0 39.0 29.0
8th 145236 Laser  Paul Gomori   Northern Yacht Club
MB
7.0 1.0 7.0 (10.0) 7.0 5.0 8.0 45.0 35.0
9th 172929 Laser  Luke Boguski   Gimli Yacht Club
MB
(10.0) 9.0 10.0 7.0 8.0 8.0 3.0 55.0 45.0
10th 161932 Laser  Kayden Polachek x Gimli Yacht Club
MB
9.0 (10.0) 9.0 9.0 10.0 1.0 10.0 58.0 48.0
11th 104389 Laser  Dave Konefall   Gimli Yacht Club
MB
13.0 14.0 15.0 (16.0) 11.0 9.0 11.0 89.0 73.0
12th 188924 Laser  Bill Dawson   Winnipeg Sailing Centre
MB
(15.0) 12.0 11.0 13.0 13.0 14.0 14.0 92.0 77.0
13th 185842 Laser  Rene Carter x Saskatoon Sailing Club
SK
12.0 (15.0) 13.0 12.0 12.0 15.0 15.0 94.0 79.0
14th 140657 Laser  Tobian Penner   Gimli Yacht Club
MB
16.0 (17.0) 16.0 14.0 14.0 12.0 12.0 101.0 84.0
15th 200132 Laser  David Telles-Langdon   Falcon Yacht Club
MB
11.0 11.0 14.0 11.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 107.0 87.0
16th 203604 Laser  Glynis Dorey   Wabamun Sailing Club
AB
14.0 (20.0 BFD) 12.0 15.0 20.0 DNC 16.0 13.0 110.0 90.0
17th 37587 Laser  David Scott   Gimli Yacht Club
MB
18.0 16.0 17.0 17.0 (20.0 DNC) 13.0 16.0 117.0 97.0
18th 188796 Laser  Andrew Craig x Pelican Yacht Club
MB
(20.0 DNC) 13.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 133.0 113.0
19th 196852 Laser  Alec Watters x Saskatoon Sailing Club
SK
17.0 (20.0 BFD) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 137.0 117.0

Laser Radial Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: USPN, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Class Crew U17 Club Province R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st 198678 Laser Radial Corinne Peters   RNSYS
NS
(1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 7.0 6.0
2nd 185847 Laser Radial Paloma Corrin   Zig Zag Yacht Club
MB
2.0 2.0 (3.0) 2.0 3.0 2.0 3.0 17.0 14.0
3rd 187635 Laser Radial Tanja Smutny   JSCA
BC
3.0 (14.0 OCS) 2.0 3.0 2.0 3.0 2.0 29.0 15.0
4th 196815 Laser Radial Molly Ingenmey   Victoria Beach Yacht Club
MB
4.0 4.0 4.0 4.0 (5.0) 4.0 4.0 29.0 24.0
5th 198367 Laser Radial Brennan Agar   West Hawk Lake Yacht Club
MB
7.0 5.0 6.0 8.0 (10.0) 9.0 5.0 50.0 40.0
6th 204226 Laser Radial Gavin Robinson   Winnipeg Sailing Centre
MB
6.0 6.0 8.0 (9.0) 8.0 6.0 6.0 49.0 40.0
7th 8 Laser Radial Linus Schweizer x WSC
MB
(10.0) 9.0 9.0 7.0 6.0 5.0 8.0 54.0 44.0
8th 195601 Laser Radial Connor Weicht x Calgary YC
AB
(14.0 DSQ) 3.0 5.0 5.0 7.0 14.0 DNF 14.0 DNC 62.0 48.0
9th 197691 Laser Radial Gillian Craig   Pelican Yacht Club
MB
5.0 7.0 7.0 7.0 DPI10 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 68.0 54.0
10th 175091 Laser Radial Evan Owen x Falcon Lake
MB
8.0 10.0 10.0 11.0 11.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 78.0 64.0
11th 188934 Laser Radial Sara Telles-Langdon   Falcon Yacht Club
MB
(14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 9.0 8.0 7.0 80.0 66.0
12th 27371 Laser Radial Matthew Sauer x Falcon
MB
9.0 8.0 11.0 10.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 80.0 66.0
13th 197697 Laser Radial Alec Watters x Saskatoon Sailing Club
SK
(14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 4.0 7.0 14.0 DNC 81.0 67.0

Optimist  Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: USPN, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Class Crew U17 Club Province R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st 1639 Optimist  Tomas Green   Victoria Beach Yacht Club
MB
(1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 7.0 6.0
2nd 14456 Optimist  Ava Fewster   Glenmore Sailing Club
AB
(4.0) 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 16.0 12.0
3rd 1617 Optimist  Jonah Friesen   Pelican Lake Yacht Club
MB
2.0 (5.0) 3.0 5.0 5.0 3.0 4.0 27.0 22.0
4th 1306 Optimist  Adam Chan   CYC
AB
3.0 3.0 4.0 4.0 3.0 (5.0) 5.0 27.0 22.0
5th 1040 Optimist  Nicholas Dixon   Glenmore Sailing Club
AB
(6.0 OCS) 4.0 5.0 3.0 4.0 4.0 3.0 29.0 23.0

Optimist Green Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: USPN, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Class Crew U17 Club Province R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st 0 Optimist  Kendra Penner   Falcon Yacht Club
MB
(1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 7.0 6.0
2nd 9 Optimist Broden Artimowich   Gimli yacht club
MB
2.0 (3.0) 3.0 2.0 2.0 2.0 2.0 16.0 13.0
3rd 801 Optimist Jon Melsted   Gimli Yacht Club
MB
4.0 2.0 4.0 (5.0 DNS) 3.0 3.0 3.0 24.0 19.0
4th 9309 Optimist Sara Fewster   Glenmore Sailing Club
AB
3.0 (4.0) 2.0 3.0 4.0 4.0 4.0 24.0 20.0

Open Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: USPN, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Class Crew U17 Club Province R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st 9 2.4mR  Joseph Gerlinsky   Battlefords Sailing Club
SK
1.0 2.0 2.0 (3.0) 2.0 1.0 11.0 8.0
2nd 21 2.4mR  Wendy Frazier   Calgary YC
AB
2.0 3.0 1.0 1.0 3.0 (5.0) 15.0 10.0
3rd 3 Laser >> Chad Goodall, Nancy Goodall   Winnipeg Sailing Centre
MB
(5.0) 1.0 3.0 5.0 1.0 2.0 17.0 12.0
4th MB 2.4mR  Bryson Foy x Gimli
MB
3.0 4.0 4.0 2.0 (5.0) 3.0 21.0 16.0
5th 71 2.4mR  Krystle Shewchuk   Black strap sailing club
SK
4.0 (5.0) 5.0 4.0 4.0 4.0 26.0 21.0
6th 10131 Wayfarer Paul Robinson , Barbara Robinson   Winnipeg Sailing Centre
MB
6.0 6.0 6.0 (7.0 DNS) 7.0 DNC 7.0 DNC 39.0 32.0

Skiff Fleet

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: USPN, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Class Crew U17 Club Province R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st 823 29er  Katja Smutny , Jocelyn Mclaren   GYC
MB
(2.0) 2.0 2.0 2.0 1.0 1.0 1.0 1.0 12.0 10.0
2nd 39 49er Gord Parke , Tristan Bruning   ZZYC
MB
1.0 (9.0 DNS) 1.3 RDG 1.0 2.0 3.0 2.0 2.0 21.3 12.3
3rd 677 29er  Sasha Mishchenko , Brianna Brand   CYC
AB
4.0 1.0 3.0 3.0 3.0 2.0 3.0 (6.0) 25.0 19.0
4th MB 29er  Bryce Kristjansson , Hunter Kristjansson   RLWYC
MB
6.0 (9.0 DNF) 5.0 4.0 4.0 4.0 4.0 3.0 39.0 30.0
5th MB1 29er  Anthony Clark , James Thompson   Pelican yacht club
MB
5.0 3.0 4.0 5.0 5.0 (6.0) 5.0 4.0 37.0 31.0
6th 24 29er  Devinn Doering , Connor Oliveira x CYC
AB
(7.0) 4.0 6.0 6.0 7.0 5.0 6.0 5.0 46.0 39.0
7th 259 29er  Sara Telles-Langdon , Sharlene Telles-Langdon   Falcon Yacht Club
MB
8.0 5.0 7.0 7.0 6.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 60.0 51.0
8th 522 I14 Andrew murtomaki , Audrey Dallaire Gagnon   GYC
MB
3.0 6.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 63.0 54.0

http://www.gimliyachtclub.com/
Manitobasailingevents@gmail.com

http://www.regattanetwork.com/event/11978
racing@sailing.ca

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com